AACSB accredited AMBA accredited
Kontakt ul. Gagarina 13a, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 4600

Olsztyńska część ŚKK z naszym udziałem

prof. dr hab. Mirosław Bochenek w trakcie olsztyńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego
prof. dr hab. Mirosław Bochenek w trakcie olsztyńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego fot. Nadesłane.

Prof. dr hab. Mirosław Bochenek z Katedry Ekonomii był jednym z reprezentantów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na olsztyńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. 

Światowy Kongres Kopernikański w Olsztynie odbył się w dniach 21-24 czerwca br. Ostatnie jego przedpołudnie poświęcone zostało m.un. różnym obliczom Kopernika. Panel dyskusyjny na ten temat moderował prof. dr hab. Michał Kokowski (Instytut Historii Nauki PAN w Warszawie), zaś udział w nim wzięli: prof. dr hab. Mirosław Bochenek (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), dr Piotr Łopuszański, prof. dr hab. Janusz Małłek (Toruń), prof. dr hab. Krzysztof Mikulski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), dr Jerzy Sikorski (Olsztyn), dr Wojciech Krzysztof Szalkiewicz (Olsztyn), dr Jacek Szubiakowski (Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne).

Dodatkowo, prof. Mirosław Bochenek, autor książki pt. "Mikołaj Kopernik czy Thomas Gresham?", rozprawił się z kilkoma mitami i błędnie powtarzanymi informacjami dotyczącymi dokonań Kopernika w zakresie ekonomii. Nawet w fachowej literaturze pojawiają się nieprawidłowe daty powstania traktatów oraz nieścisłości dotyczące ich tytułów.

Profesor Bochenek mówił, że posługiwanie się nazwą "prawo Kopernika" w kontekście jego ustaleń o wypieraniu pieniądza lepszego przez pieniądz gorszy, jest "krzywdzące". Zakwestionował pojawiające się w literaturze informacje o tym, że Gresham przedstawiał twierdzenia na temat występowania w obiegu równocześnie dwóch monet (lepszych i gorszych).

– Gresham napisał wyraźnie, że wartościowe monety złote w wyniku obniżenia zawartości kruszcu odpłynęły za granicę - tłumaczył. I pytał retorycznie: – Proszę mi powiedzieć, gdzie tam jest myśl, że w obiegu funkcjonują równocześnie monety gorsze i lepsze, i te gorsze wypierają lepsze?

Zdaniem profesora problemem jest fakt, że autorzy, którzy przedstawiają te twierdzenia, nie korzystają ze źródeł, a jedynie powtarzają obiegowe stwierdzenia. – Mam nadzieję, że Kongres pomoże mi w "prostowaniu" historii – zaznaczył naukowiec z naszego Wydziału.

pozostałe wiadomości