AACSB accredited AMBA accredited
Kontakt ul. Gagarina 13a, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 4600

Profesor Włodzimierz Karaszewski z Nagrodą Kopernika Ekonomisty

Dwóch mężczyzn, jeden odbiera nagrodę
dr hab. Włodzimierz Karaszewski prof. UMK odbierający Nagrodę Kopernika Ekonomisty z rąk Prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego fot. Nadesłane

W dniu 22 września 2024 r. Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski wręczył prestiżową Nagrodę Kopernika Ekonomisty za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ekonomii i gospodarki dr. hab. Włodzimierzowi Karaszewskiemu, prof. UMK, polskiemu ekonomiście, ekspertowi w dziedzinie ekonomiki i organizacji procesów inwestycyjnych, profesorowi i byłemu prorektorowi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W gali udział wzięli władze i przedstawiciele uczelni wyższych, środowisko naukowe i biznesu, a także przedstawiciele samorządów z całego regionu kujawsko-pomorskiego.

Wielu gości, przybyłych m.in. z UMK i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, złożyło Laureatowi gratulacje i słowa uznania za dotychczasową pracę naukową. Podkreślono jego dokonania w sferze ekonomii oraz wartości humanistyczne przyświecająca działalności Profesora. Na scenie życzenia i gratulacje złożyli: dr hab. Radosław Sojak, prof. UMK – Prorektor ds. Kadrowych i Polityki Finansowej UMK, dr hab. Marlena Ciechan-Kujawa, prof. UMK – Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, prof. Wiesława Lizińska – Dyrektor Instytutu Zarządzania Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Robert Malinowski – Radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który odczytał list gratulacyjny od Marszałka Województwa.

Włodzimierz Karaszewski to polski ekonomista, doktor habilitowany nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii, specjalność – ekonomika inwestycji, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doktor honoris causa Dominican University w Chicago (USA). W latach 2002–2008 był dziekanem Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK, w latach 2008–2012 pełnił funkcję prorektora tej uczelni.

Pionier badania napływu kapitału w postaci bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski, a także aktywności inwestycyjnej polskich przedsiębiorstw za granicą.

Pełnił liczne funkcje w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, między innymi: dyrektora administracyjnego (obecnie kanclerz), prodziekana i dziekana Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, prorektora, kierownika Katedry Inwestycji i Nieruchomości. Był współorganizatorem utworzonego w Grudziądzu Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego UMK.  Niestrudzenie, przez dziesiątki lat, organizował też różnego rodzaju akcje charytatywne.

Wśród licznych wyróżnień, odznaczeń państwowych i prestiżowych nagród (m.in. Medal za Zasługi dla Rozwoju Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Złoty Medal za Zasługi dla Politechniki w Brnie, Komandorium Missio Reconciliationis) najwyżej ceni sobie Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice – jedno z najwyższych odznaczeń Stolicy Apostolskiej dla osób świeckich, nadany przez Papieża Benedykta XVI.

Nagroda Kopernika Ekonomisty ustanowiona została przez Prezydenta Grudziądza w związku z obchodami Roku Mikołaja Kopernika Ekonomisty w 500. rocznicę wygłoszenia przez Kopernika traktatu „O szacunku monety”. Ideą Nagrody jest wyróżnienie osób fizycznych lub instytucji, które przyczyniły się do rozwinięcia teorii ekonomii i teorii monetarnej, poprzez badania zinterpretowały zjawiska gospodarcze lub w sposób znaczący przyczyniły się do rozwoju gospodarczego, rynku kapitałowego bądź wpłynęły na rozwój handlu międzynarodowego czy uzdrowienie gospodarki.

Uroczystość odbyła się 22 września 2024 r. o godz. 17.00 w Centrum Kultury Teatr przy ul. Teatralnej 1 w Grudziądzu. Galę uświetnił koncert zespołu muzycznego Singin` Birds. Ten śpiewający w stylu retro zespół składa się z trzech utalentowanych
i obdarzonych wyjątkowym wdziękiem wokalistek oraz nieodłącznie towarzyszących im przystojnych instrumentalistów. Wokalne trio przeniosło słuchaczy w czasy złotej ery swingu, odwołując się do najlepszych amerykańskich tradycji, innym razem zaś nawiązywało do szalonych lat 50. i 60., gdy na parkietach królował rock-and-roll.

 

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.