W dniu 22 września 2024 r. Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski wręczył prestiżową Nagrodę Kopernika Ekonomisty za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ekonomii i gospodarki dr. hab. Włodzimierzowi Karaszewskiemu, prof. UMK, polskiemu ekonomiście, ekspertowi w dziedzinie ekonomiki i organizacji procesów inwestycyjnych, profesorowi i byłemu prorektorowi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W gali udział wzięli władze i przedstawiciele uczelni wyższych, środowisko naukowe i biznesu, a także przedstawiciele samorządów z całego regionu kujawsko-pomorskiego.
Wielu gości, przybyłych m.in. z UMK i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, złożyło Laureatowi gratulacje i słowa uznania za dotychczasową pracę naukową. Podkreślono jego dokonania w sferze ekonomii oraz wartości humanistyczne przyświecająca działalności Profesora. Na scenie życzenia i gratulacje złożyli: dr hab. Radosław Sojak, prof. UMK – Prorektor ds. Kadrowych i Polityki Finansowej UMK, dr hab. Marlena Ciechan-Kujawa, prof. UMK – Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, prof. Wiesława Lizińska – Dyrektor Instytutu Zarządzania Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Robert Malinowski – Radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który odczytał list gratulacyjny od Marszałka Województwa.
Włodzimierz Karaszewski to polski ekonomista, doktor habilitowany nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii, specjalność – ekonomika inwestycji, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doktor honoris causa Dominican University w Chicago (USA). W latach 2002–2008 był dziekanem Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK, w latach 2008–2012 pełnił funkcję prorektora tej uczelni.
Pionier badania napływu kapitału w postaci bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski, a także aktywności inwestycyjnej polskich przedsiębiorstw za granicą.
Pełnił liczne funkcje w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, między innymi: dyrektora administracyjnego (obecnie kanclerz), prodziekana i dziekana Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, prorektora, kierownika Katedry Inwestycji i Nieruchomości. Był współorganizatorem utworzonego w Grudziądzu Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego UMK. Niestrudzenie, przez dziesiątki lat, organizował też różnego rodzaju akcje charytatywne.
Wśród licznych wyróżnień, odznaczeń państwowych i prestiżowych nagród (m.in. Medal za Zasługi dla Rozwoju Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Złoty Medal za Zasługi dla Politechniki w Brnie, Komandorium Missio Reconciliationis) najwyżej ceni sobie Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice – jedno z najwyższych odznaczeń Stolicy Apostolskiej dla osób świeckich, nadany przez Papieża Benedykta XVI.
Nagroda Kopernika Ekonomisty ustanowiona została przez Prezydenta Grudziądza w związku z obchodami Roku Mikołaja Kopernika Ekonomisty w 500. rocznicę wygłoszenia przez Kopernika traktatu „O szacunku monety”. Ideą Nagrody jest wyróżnienie osób fizycznych lub instytucji, które przyczyniły się do rozwinięcia teorii ekonomii i teorii monetarnej, poprzez badania zinterpretowały zjawiska gospodarcze lub w sposób znaczący przyczyniły się do rozwoju gospodarczego, rynku kapitałowego bądź wpłynęły na rozwój handlu międzynarodowego czy uzdrowienie gospodarki.
Uroczystość odbyła się 22 września 2024 r. o godz. 17.00 w Centrum Kultury Teatr przy ul. Teatralnej 1 w Grudziądzu. Galę uświetnił koncert zespołu muzycznego Singin` Birds. Ten śpiewający w stylu retro zespół składa się z trzech utalentowanych
i obdarzonych wyjątkowym wdziękiem wokalistek oraz nieodłącznie towarzyszących im przystojnych instrumentalistów. Wokalne trio przeniosło słuchaczy w czasy złotej ery swingu, odwołując się do najlepszych amerykańskich tradycji, innym razem zaś nawiązywało do szalonych lat 50. i 60., gdy na parkietach królował rock-and-roll.