Otwarte zasoby edukacyjne dla studentów

Poniższa lista aplikacji edukacyjnych, platform i zasobów ma na celu pomóc  we wsparciu procesu uczenia się studentów oraz zapewnieniu opieki społecznej i interakcji w okresie ograniczonego funkcjonowania uczelni. Większość wyselekcjonowanych rozwiązań jest bezpłatna, a znaczna część z nich dostępna jest w wielu językach. Poniższe narzędzia podzielone są na kategorie w oparciu o potrzeby uczenia się na odległość, ale większość z nich oferuje funkcje możliwe do wskazania w kilku kategoriach.

Wyczerpująca lista zasobów (narzędzi, platform, repozytoriów) UNESCO

Poniżej prezentujemy szczególnie polecane narzędzia. Pełna lista dostępna jest tutaj.

Systemy stworzone do użytku na smartfonach:

Platformy tzw. masowych otwartych kursów online (MOOC):

Treści do samodzielnego uczenia się:

Platformy obsługujące komunikację wideo na żywo:

Narzędzia dla studentów do tworzenia cyfrowych ćwiczeń/powtórek:

Narzędzia z listy Tech against Coronavirus – narzędzia do pracy zdalnej

Lista zasobów oferowanych na specjalnych warunkach z uwagi na pandemię. Dotyczy USA, ale niektóre narzędzia i usługi są oferowane globalnie

Kliknij tutaj, aby zobaczyć całą listę.

Lista platform oferujących kursy zdalne – materiał dodatkowy do zajęć

Khan Academy

Strona zawiera wiele bezpłatnych lekcji wideo. Kategorie dostępnych kursów są podzielone na poszczególne lekcje, co jest wygodne dla studentów, którzy chcą nauczyć się jednego działu bez konieczności przechodzenia całego kursu. Na przykład przedmiot biologia ma oddzielne filmy dotyczące ewolucji, fotosyntezy, genetyki i innych.

Strona jest przeznaczona dla osób, które preferują oglądanie filmików niż czytanie podręczników akademickich.

MIT Open Courseware

Portal stworzony dla tych, którzy szukają kursów, które zweryfikują wiedzę nawet najzdolniejszego studenta. Udostępnione na stronie materiały są prawie identyczne z kursem prowadzonym na MIT (zawiera informację na temat roku i semestru, w którym był nauczany).

Learning Space: The Open University

Witryna ta umożliwia bezpłatne pobranie kursów online w wielu różnych kategoriach, takich jak: języki, biznes, inżynieria i inne. Przeglądając zadania, można je sortować według oceny. Inni użytkownicy mogą oceniać zajęcia, co może pomóc w podjęciu decyzji o kursie.

University of the People

Ten uniwersytet działa jak tradycyjny internetowy program studiów na odległość, w którym student zapisuje się na bezpłatne kursy online, wchodzi w interakcje z innymi studentami, profesorami i wykonuje zadania.

e-Learning Center

Centrum e-learningowe oferuje skromny wybór bezpłatnych kursów online z zakresu obsługi klienta, oprogramowania i informatyki. Aby uzyskać dostęp do kursu, należy się najpierw zarejestrować.

Źródła danych ekonomiczno-finansowych bezpłatnych lub częściowo bezpłatnych

Zachęcamy do wspólnego tworzenia strony ze źródłami bezpłatnych danych ekonomiczno-finansowych lub polecanych narzędzi do nauczania zdalnego. Propozycje prosimy przesyłać na bieżąco na adres: mlewandowski@umk.pl