Święto Uczelni 2018

obrazek: Święto Uczelni 2018 fot.Andrzej Romański]
Święto Uczelni 2018 fot. Andrzej Romański

19 lutego, w 545. rocznicę urodzin patrona UMK miały miejsce główne obchody Święta Uniwersytetu. Główna uroczystość rozpoczęła się o 11:00 w Auli UMK. W programie ceremonii znalazły się: przemówienia rektora UMK prof. dr. hab. Andrzeja Tretyna oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, okolicznościowe wystąpienia gości, wręczenie doktoratu honoris causa UMK prof. dr. hab. Andrzejowi Cichockiemu oraz odznaczeń, medali i wyróżnień - zarówno państwowych, jak i uniwersyteckich. Wcześniej, około godz. 10:15 nastąpiło tradycyjne złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika w sercu toruńskiej starówki.

Ważnym punktem uroczystości było rozdanie dyplomów 46 nowym doktorom habilitowanym i 117 doktorom. Z naszego Wydziału byli to:

Doktorzy habilitowani:

• dr hab. Sylwester Bejger
  • dr hab. Waldemar Glabiszewski
  • dr hab. Krzysztof Krukowski
  • dr hab. Michał Moszyński
  • dr hab. Kamil Zawadzki

Doktorzy:

• dr Karolina Górna
  • dr Kamila Kaczmarczyk
  • dr Anna Piotrowska
  • dr Ewa Podlewska
  • dr Mateusz Tomanek
  • dr Łukasz Topolewski
  • dr Paweł Umiński
  • dr Tomasz Zdanowicz

Podczas Święta Uniwersytetu 2018 powiększyło się również grono Honorowych Profesorów UMK. Dołączyli do niego: prof. dr hab. Ireneusz Mikołajczyk z Wydziału Filologicznego, prof. dr hab. Roman Ossowski z Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum oraz prof. dr hab. Stanisław Salmonowicz z Wydziału Prawa i Administracji. Tytuły Honorowego Profesora nadawane są profesorom o wybitnym dorobku naukowym, którzy w ostatnim roku akademickim odeszli na emeryturę.

Warto podkreślić także, że z naszego Wydziału Medalem za zasługi położone dla rozwoju Uczelni nagrodzony został prof. dr hab. Zenon Wiśniewski, Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę - dr hab. Mirosław Bochenek, prof. UMK, zaś Medalem Komisji Edukacji Narodowej - dr Andrzej Anszperger.

Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!