Wielkanoc w międzynarodowym gronie

W Kopernikańskim Ośrodku Integracji odbyły się spotkania studentów i studentek z zagranicy, którzy mieli okazję poznać polskie tradycje wielkanocne fot. fot. Andrzej Romański

Opowieści o wielkanocnych tradycjach, degustacja świątecznych potraw oraz wspólne przygotowanie palm i ozdób – tak studenci i studentki z zagranicy poznawali polskie zwyczaje związane ze świętami wielkanocnymi. Spotkania integracyjne połączone z wyprawą w głąb polskiej kultury odbyły się w Kopernikańskim Ośrodku Integracji.

Wielkanocne spotkania zagranicznych studentek i studentów programów Erasmus Mundus GOALS i Erasmus+ odbyły się 20 i 22 marca w KOI.

W pierwszym z nich wzięły udział osoby z całego świata, które dostały się na prestiżowe międzynarodowe studia magisterskie z zakresu zarządzania sportem (Governance & Administration of Leisure and Sports International Master), realizowane w ramach programu Erasmus Mundus. Na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK spędzają drugi semestr w ramach ścieżki specjalności: rekreacja, sport i zarządzanie wydarzeniami.

W Kopernikańskim Ośrodku Integracji studenci programu GOALS mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi tradycjami i zwyczajami związanymi z okresem wielkanocnym, takimi jak śmigus-dyngus, barwienie jajek, przygotowanie pisanek czy strojenie koszyczka. Własnoręcznie przygotowali kolorowe palmy oraz świąteczne życzenia. Najważniejszym doświadczeniem okazała się jednak degustacja potraw: studentom przypadł do gustu wyjątkowy smak chrzanu i charakterystyczny zapach rzeżuchy. Mogli także spróbować białego żurku oraz tradycyjnej sałatki warzywnej.

Studenci i studentki programu GOALS zapoznali się z najważniejszymi tradycjami i zwyczajami związanymi z okresem wielkanocnym
fot. Nadesłane

Dwa dni później, również w Kopernikańskim Ośrodku Integracji spotkali się studenci i studentki Programu Erasmus+, którzy spędzają semestr letni na UMK. W programie znalazło się śniadanie wielkanocne, w trakcie którego mogli skosztować tradycyjnych świątecznych potraw, a także posłuchać o zwyczajach wielkanocnych i symbolice związanej ze święconką, o czym opowiedziała etnolożka Renata Lesner-Szwarc.

Następnie studentki i studenci wzięli udział w warsztatach robienia palm wielkanocnych oraz tworzenia pisanek. Pierwsze przeprowadziła Justyna Permus-Sałańska, artystka i edukatorka. Ozdabianiem drewnianych jajek zajął się natomiast Aimable Mugabo, rwandyjski multidyscyplinarny artysta znany z abstrakcyjnych obrazów oraz papierowych dzieł, które tworzone są z materiałów pochodzących z recyklingu.

W wielkanocnym spotkaniu wzięli udział studenci i studentki z zagranicy, którzy przyjechali do Torunia na semestr letni
fot. Andrzej Romański

Wydarzenie zakończyło się poszukiwaniem czekoladowych jaj wielkanocnych, które schowane zostały na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji. Dla tych, którzy znaleźli najwięcej z nich, przygotowane zostały drobne upominki.

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.