Po Święcie Uniwersytetu 2019

fot. Adam Zakrzewski

- Naszym najważniejszym celem jest uczynienie z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika uczelni badawczej na europejskim poziomie – mówił rektor prof. dr hab. Andrzej Tretyn podczas Święta Uniwersytetu, które UMK obchodzi 19 lutego, w dniu urodzin swojego patrona.

Świętowanie poprzedził Koncert Uniwersytecki, który odbył się 17 lutego o godz. 17:00 w Auli UMK (ul. Gagarina 11).

We wtorek 19 lutego obchody Święta Uniwersytetu rozpoczęły się o godz. 10:15 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim w 546. rocznicę urodzin patrona uniwersytetu. Od godz. 11:00 uroczystości kontynuowane były w Auli UMK. W programie znalazły się: przemówienie JM Rektora prof. dr. hab. Andrzeja Tretyna oraz wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, okolicznościowe wystąpienia gości oraz wręczenie odznaczeń, medali i wyróżnień - zarówno państwowych, jak i uniwersyteckich. Podczas tegorocznych obchodów nastąpiło też wręczenie powołań do Rady Nagrody Naukowej ustanowionej w ubiegłym roku Nagrody „Ratio et Spes”.

Ważnym punktem ceremonii było uroczyste nadanie tytułu Doktora Honoris Causa UMK prof. Stefanowi Gierowskiemu, jednej z najwybitniejszych indywidualności współczesnej sztuki, żywej legendzie awangardy malarskiej drugiej połowy XX wieku. Nastąpiło również wręczenie szczególnego wyróżnienia UMK Convallaria Copernicana - została nim uhonorowana mgr Justyna Morzy, była kanclerz Uniwersytetu, która wcześniej przez wiele lat kierowała Biurem Rektora UMK.

Podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu powiększyło się także grono Honorowych Profesorów UMK. Dołączyli do niego: prof. dr hab. Janusz Tondel z Wydziału Nauk Historycznych oraz prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Tytuły Honorowego Profesora nadawane są profesorom o wybitnym dorobku naukowym, którzy w ostatnim roku akademickim odeszli na emeryturę.

W czasie uroczystości poznaliśmy także nazwiska kolejnych Ambasadorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tytuł otrzymują absolwenci ze znaczącymi sukcesami w nauce, kulturze, sztuce, polityce albo działalności gospodarczej, promujący Uniwersytet w swojej codziennej działalności, a w tym roku laureatami zostali astronom prof. dr hab. Krzysztof Górski oraz dziennikarz Tomasz Więcławski.

Sylwetki Ambasadorów

W Święto Uniwersytetu nastąpiło również wręczenie dyplomów 52 nowym doktorom habilitowanym i 101 doktorom, a także wyróżnień i odznaczeń państwowych oraz uniwersyteckich. Z naszego Wydziału zdobyli je:

Medal Złoty za Długoletnią Służbę:

• dr Maria Jankowska - Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania
  • prof. dr hab. Józef Stawicki - Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania

Medal Komisji Edukacji Narodowej:

• prof. dr hab. Leszek Dziawgo - Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania

Promowani doktorzy habilitowani:

• Dr hab. Małgorzata Krajewska
  • Dr hab. Joanna Hernik
  • Dr hab. Robert Stanisławski

Promowani doktorzy:

• Dr Andrzej Geise - promotor: dr hab. Mariola Piłatowska, prof. UMK
  • Dr Justyna Kłobukowska - promotor: prof. dr hab. Leszek Dziawgo, promotor pomocniczy: dr Dorota Krupa
  • Dr Jarosław Pawłowski - promotor: prof. dr hab. Danuta Dziawgo
  • Dr Agnieszka Schuetz - promotor: prof. dr hab. Aldona Glińska-Neweś, promotor pomocniczy: dr Barbara Józefowicz
  • Dr Magdalena Kuczmarska - promotor: dr hab. Włodzimierz Karaszewski, prof. UMK
  • Dr Anna Komarnicka - promotor: prof. dr hab. Robert Karaszewski, promotor pomocniczy: dr Andrzej Lis
  • Dr Maja Kołtońska - promotor: prof. dr hab. Robert Karaszewski, promotor pomocniczy: dr Jacek Dymowski
  • Dr Joanna Flicińska-Turkiewicz - promotor: prof. dr hab. Aldona Glińska-Neweś

Transmisja z uroczystości była prowadzona na stronie UMK TV

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.