AACSB accredited AMBA accredited
Kontakt ul. Gagarina 13a, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 4600

Bliżej z Indonezją

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Andrzej Romański

4 grudnia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu gościła 10-osobowa delegacja z indonezyjskich Małych Wysp Sundajskich Zachodnich.

W skład delegacji weszli gubernator prowincji Nusa Tenggara Barat - Zulkieflimansyah z małżonką oraz przedstawiciele mediów i Uniwersytetu Mataram. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu reprezentowali prof. dr hab. Wojciech Wysota, prorektor UMK ds. współpracy z zagranicą i otoczeniem gospodarczym oraz prof. Jerzy Boehlke, dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK.

Głównym tematem rozmów były możliwości związane z podjęciem studiów przez Indonezyjczyków na naszym Uniwersytecie. Goście pytali zarówno o ofertę dydaktyczną, jak również o dodatkowe kursy. Zainteresowali się zaprezentowaną ofertą Summer Camps, studiami w języku angielskim, a także Academią Copernicaną – pierwszą w Polsce interdyscyplinarną szkołą doktorką. Przekonywali jednak, że ważna jest dla nich nie tylko edukacja, ale również kształcenie kulturowe. Chcą, by studenci z Indonezji poznali i zrozumieli sposób myślenia Polaków, by w przyszłości móc skutecznie realizować wspólne projekty, także w sferze gospodarczej.

Goście podkreślali, że są zainteresowani szeroką współpracą z Uniwersytetem i władzami regionu. Urzekło ich miasto, a szczególnie jego walory architektoniczne.

Indonezyjska prowincja Nusa Tenggara Barat obejmuje zachodnią część archipelagu Małe Wyspy Sundajskie (z wyjątkiem wyspy Bali, która tworzy odrębną prowincję). Region o powierzchni 20 tys. km kw. zamieszkuje 4,7 miliona osób. Największymi wyspami są Lombok i Sumbawa, główne miasta to Mataram i Bima. Podstawę gospodarki stanowią turystyka, rolnictwo, rybołówstwo oraz wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego.

pozostałe wiadomości