AACSB accredited AMBA accredited
Kontakt ul. Gagarina 13a, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 4600

Najlepsze w Nowej Europie

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Andrzej Romański

UMK w Toruniu znalazł się w czołówce najlepszych uczelni badawczych w krajach Nowej Europy. Jako jedyna uczelnia z naszego regionu został odnotowany w pierwszej edycji Rankingu Times Higher Education „New Europe”, w którym zestawiono szkoły wyższe z 13 najnowszych państw członkowskich Unii Europejskiej. To potwierdza wysoką naukową pozycję i międzynarodową rozpoznawalność UMK.

W prestiżowym rankingu odnotowano jedynie 12 uczelni z Polski.  UMK uplasował się na 5. lokacie wśród uniwersytetów i zajął 6. pozycję wśród szkół wyższych w naszym kraju (ex aequo z Politechniką Gdańską i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Najwyżej odnotowaną polską uczelnią jest Uniwersytet Warszawski.

W międzynarodowym zestawieniu UMK został sklasyfikowany w przedziale 31-40.

Zwycięzcą rankingu najlepszych 53 szkół wyższych z krajów, które weszły do UE od 2004 r., jest Uniwersytet w Tartu (Estonia).

Twórcy zestawienia THE „New Europe” biorąc pod uwagę trzy elementy misji uczelni: edukację, naukę i transfer wiedzy, ocenili szkoły wyższe za pomocą pięciu podstawowych kryteriów: nauczanie, umiędzynarodowienie, badania naukowe, cytacyjność i współpraca z biznesem. Zastosowano więc identyczną metodologię do tej, którą wykorzystuje się w opracowywaniu prestiżowego rankingu THE World University Ranking. THE World University Ranking to jeden z trzech najbardziej cenionych i najszerzej komentowanych rankingów szkół wyższych na świecie – obok Academic Ranking of World Universities (tzw. rankingu szanghajskiego) i QS World University Rankings.W jego ostatniej odsłonieUMK w Toruniu uplasował się w przedziale 801-1000.

Ranking THE „New Europe” został ogłoszony 25 kwietnia 2018 r. podczas konferencji „THE Research Excellence Summit: New Europe 2018”, która odbyła się w dniach 24-26 kwietnia 2018 r. w Ołomuńcu (Czechy). Tematyka obrad koncentrowała się wokół wiodących ośrodków naukowych w Europie Środkowej i Południowej.

Pełny ranking

 

pozostałe wiadomości